O ARTYŚCIE





WIKTOR PTICA - artysta zajmuje się malarstwem, muzyką i teatrem. Uprawia malarstwo sztalugowe, tworzy projekty scenograficzne i muzyczne.  Posługuje się malarstwem olejnym, akrylowym i akwarelą. 

Stosuje często techniki własne - mieszane. Grube faktury, szpachelka, impasty, oraz tradycyjne delikatne pociągnięcia pędzla. Kolorystyka barwna, odważna.

Wiktor Ptica postrzegany jest jako współczesny Marc Chagall. Podobnie jak awangardowy Chagall, posługuje się nowoczesną, uniwersalną formą artystyczną zachowując pierwiastki kultury miejskiej i wiejskiej. Tworząc indywidualny rozpoznawalny styl swojego malarstwa. Artysta posiada wyjątkową siłę wyrazu, a pełne wyobraźni, marzeń i kolorów płótna świetnie prezentują się we współczesnych wnętrzach mieszkalnych, kawiarenkach jak i scenografiach teatralnych.

Malarz kolorysta. Jego malarstwo jest żywe, nasycone kolorami, radością i miłością. To świat pełen uczuć, sielanki, pełen symboliki i fantazji. Sztuka pełna poezji i teatralności. Postacie są celowo przerysowane, symboliczne bez zachowanych proporcji. Postacie na obrazach często lewitują, są zawieszone w przestrzeni, nad miastem, oceanem - jako symbol poszukiwania nowego lepszego świata.Tworzy na swych obrazach światy z pogranicza snu i jawy,  Imponujące obrazy nawiązują do symboliki ze snów, życia codziennego, poezji, sztuk teatralnych, mitologii i świata wyobraźni jako ucieczki od ponurej brudnej, materialnej i wiecznie pędzącej rzeczywistości, życia w systemie, który ogranicza i niszczy..... 

Romantyczne pary w miłosnym uścisku, wolni kochankowie unoszący się nad miastami i wsiami, magiczne pocałunki, splątane ciała w tanecznym uścisku, kraina obfitości, urocze kamieniczki i uliczki wplątane we włosy i suknie zakochanych, podróż a zarazem ucieczka kochanków .... Obrazy w bajecznych kolorach ukazujące proste sielankowe życie pełne miłości i obfitości oraz znaczącej symboliki. Artysta opowiada poprzez obraz pewną historię. 

W obrazach W. Pticy można odnaleźć surrealizm, symbolizm, sztukę naiwną i impresjonizm.

Symbolika w malarstwie W. Pticy:

Kobieta - jako bogini, bujność życia, przylegająca i oplatająca ciało szata to płodność i czystość, kobieta wymarzona, przedmiot tęsknoty, uczucia, pożądania, miłości, czar, kuszenie, wdzięk.

Maski - metafora wedle której nasze życie jest teatrem, Świat jest sceną natomiast ludzie są aktorami. Życie ludzkie można porównać do przedstawienia teatralnego, rozgrywającego się w konkretnej i określonej przestrzeni. Człowiek jest aktorem i widzem. Wybór maski zależy od aktora.samego.

Ptaki - jako symbole nieograniczonej wolności, ptaki jawią się jako istoty niezwykłe, jako symbol odrodzenia i wolności.

Ryby - duchowa przemiana, symbol narodzin, nieśmiertelności i odrodzenia. Ryba związana jest tez z kultem bogini miłości i płodności. W snach ryba to symbol ukryty w podświadomości to dobry znak nadziei i powodzenia.

Instrumenty, muzyka - symbolika posłannictwa, muzyka  trwa wiecznie, nigdy się nie rozpoczyna i nigdy nie kończy. Przestrzeń jest pełna dźwięków wystarczy się tylko wsłuchać. Flet, fujarka – męska siła, seksualność, pomyślność, radość,  gitara – pasja, emocje, zabawa, szaleństwo, harfa – poezja, nieskalaność, czystość, lira - poezja, skrzypce – harmonia, szczęście, melancholia, romantyzm, wiolonczela – ciepło, piękno, kobiecość, trąbka– pobudzenie, działanie, ogłaszanie światu.

Owoce - symbolizują płodność i obfitość rozumianą jako bogactwo i sukces oraz grzeszność i erotyzm. Kot - jako symbol niezależności, swobody i dumy oraz długowieczność. Kot symbolizuje kobiecą zmysłowość i czułe usposobienie.

Podróż - symbolizuje życie, drogę życia, dążenie do celu, potrzebę nowych doświadczeń, poszukiwanie prawdy, ziemi obiecanej.

Wieś, krajobraz - jako ziemska arkadia, w której czas płynie spokojnie i przyjemnie.

Budynki, domy - symbolizują trwałość, bezpieczeństwo, schronienie, twierdzę,

Obrazy artysty doskonale nadają się do wnętrz prywatnych i publicznych.

Artysta współpracuje z prywatnymi galeriami sztuki.  Obrazy Wiktora Pticy można zobaczyć
w krakowskiej Galerii Sztuki "Gołogórski Galeria" ul. Grodzka 29, Kraków

Obrazy  są w posiadaniu prywatnych klientów i kolekcjonerów oraz lokali publicznych, teatrów w kraju oraz Niemczech, Holandii, Danii, Szwecji, Australii, Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych.